بیماری های زنان زایمان نازایی

دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان زایمان نازایی

بیماری های عفونی جنسی STD


بیماری های عفونی جنسی
Sexually Transmitted diseases

بیماری های منتقله از راه رابطه جنسی ، عفونت هایی هستند که از طریق تماس جنسی منتقل می شوند . این بیماری ها پس از سرماخوردگی و آنفلوآنزا، شایع ترین بیماری های واگیر دار در آمریکای شمالی به شمار می روند. سالیانه میلیونها مورد جدید از این بیماری ها در آمریکا رخ می دهند .
درحالیکه بعضی از این بیماریها می توانند درمان شوند ، اما برخی دیگر از آنها غیر قابل درمانند .
کلید میارزه با آنها ، پیشگیری است .شما با دانستن حقایق و واقعیت های بیماری می توانید گام بزرگی برای محافظت خود بردارید. در این مقاله شما با انواع        STD    و نشانه های آن، ریسک ها گرفتن  و راه های پیشگیری از آن آشنا خواهید شد .
نکته : هر شخصی که تماس جنسی حال چه به فرم دهانی ، مقعدی و یا مهبلی با شخص دیگری دارد ، ممکن است STD   بگیرد. افراد دارای STD   ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند و حتی در بسیاری اوقات از وجود بیماری در خودشان آگاه نباشند .ولی ذکر این نکته ضروری است که حتی در این موارد ذکر شده شما می توانید با تماس جنسی با این افراد ، بیمار شوید . این بیماریها صدمات جبران ناپذیری به سلامت شما وارد میکنند .
طیف نشانه های  STD  از یک ترشح واژینال ساده و التهاب و آزردگی مختصر تا درد شدید متغیر است .
در اغلب موارد مشکلات دراز مدت طبی با درمان زودرس می توانند جلوگیری شوند . STD  می تواند بر اثر عفونتهای ویروسی ویا باکتریائی ایجاد شود . عفونت باکتریائی با آنتی بیوتیک می تواند درمان شود ولی نوع ویروسی نمی تواند درمان شود حتی اگر نشانه های بیماری با درمان کنترل شوند .
هر کسی که از لحاظ رابطه جنسی فعال است می تواند دچار     STD  شُود و حتی اگر نشانه هایی
ازبیماری وجود نداشته باشد ، تست هایی برای تشخیص عفونت وجود دارد.

گنوره و کلامیدیا

علت گنوره ( سوزاک ) و کلامیدیا باکتری است . این دو بیماری در اغلب اوقات با هم رخ می دهند .
آنها اغلب هیچ نشانه ای ندارند. وقتی که علامتی بروز کند اغلب در 2 تا 21 روز پس از تماس با فرد آلوده می باشد. نشانه ها شامل :
   ترشح از واژن زن یا آلت تناسلی مرد
   ادرار کردن درد ناک یا تکرر ادرار
   درد شکم یا لگن
   سوزش ویا خارش در ناحیه ولو ( فرج )
   خونریزی بین پریودها
   گلو درد با یا بدون تب
   تورم یا بزرگی غدد لنفاوی
گنوره و کلامیدیا می توانند در آن واحد با آنتی بیوتیک درمان شوند . اهمیت زیادی دارد که داروها را بطور کامل مصرف کنید . شریک جنسی شما نیز بایستی درمان شود .در حین درمان مهم است که رابطه جنسی نداشته باشید تا عفونت را به شریک جنسیتان منتقل نکنید .گنوره و کلامیدیای درمان نشده می توانند سبب عفونت التهابی لگن در خانم ها بشوند . PID   عفونت رحم ، لوله های رحمی و تخمدانها می باشد و می تواند سبب نازائی شود .نشانه های آن شامل تب ، تهوع و استفراغ و درد شکم است .       STD  می تواند سبب درد مزمن لگنی شود .

پاپیلوما ویروس انسانی ( HPv  ): 
    
 برای آگاهی بیشتر در مورد این ویروس به بخش زگیل تناسلی در این وبلاگ مراجعه کنید .

سفیلیس   Syphilis 

عامل آن یک نوع باکتری است و اگر درمان نشود ، سبب عفونت قسمت های زیادی از بدن و مشکلات طبی و حتی مرگ می شود . بیشتر افراد آلوده به این بیماری ، نشانه ای ندارند .اولین نشانه بیماری ممکن است یک زخم صاف و بی درد در محل عفونی باشد .
سفیلیس در این مرحله ابتدائی از بیماری براحتی درمان می شود .سایر نشانه های سفیلیس ، زگیل ها و لکه های پوستی هستند .
سفیلیس از فردی به فرد دیگر از طریق تماس مستقیم با زخم سفیلیسی منتقل می شود .همچنین با تماس با لکه های پوستی و زگیل آن در مرحله دوم بیماری می تواند منتقل شود .
این باکتری از طریق یک شکاف و زخم در پوست یا مخا ط ها می توانند وارد بدن شوند .
زخم سفیلیسی اغلب در روی ناحیه تناسلی و یا داخل واژن و یا مقعد و یا رکتوم رخ می دهد .البته این زخم ها روی لب ها و داخل دهان نیز می توانند بوجود آیند .
بدون درمان ، این بیماری ظاهرا ناپدید می شود اما عامل بیماری در بدن به حالت نهفته باقی می ماند و سالها بعد با شدت بیشتری بروز می یابد .

تبخال تناسلی
میلیونها نفر آمریکائی ، ویروس هرپس را با خود حمل می کنند . شایع ترین نشانه هرپس ، یک زخم روی دستگاه تناسلی و یا حول و حوش آن است .این زخم ها به صورت نقاط قرمز رنگ ، برآمدگی ها و یا تاول بروز می کنند. آنها می توانند چند روز تا چند هفته طول بکشند .نشانه ها بخودی خود برطرف می شوند اما ویروس در بدن شما باقی می ماند .زخم در هر زمانی ممکن است که مجددا در همان محل قبلی عود کند .درمان به بهبود زخم کمک می کند ، اما نمی هرپس مبتلا شدید می توانید بدون اینکه بدانید آنرا به افراد دیگر انتقال دهید .اگر شما یا همسرتان هرپس دهانی و یا دستگاه تناسلی داشته اید از برقراری رابطه تواند ویروس را بکشد .بنابر این وقتی که شما بهجنسی در حین درمان تا چند روز پس از ناپدید شدن ضایعات پوستی اجتناب کنید و حتی مراقب باشید که در این مدت درمان ، از تماس پوستی هم با فرد دیگر پرهیز کنید چون این ویروس از طریق ترشحات بدنی نیز ممکن است به فرد دیگر منتقل شود .پس از هر تماس احتمالی با ضایعات پوستی ، دستهایتان را با آب و صابون بشوئید.اینکار از انتقال ویروس به افراد دیگر و آلودگی مجدد شما جلوگیری می کند .

ایدز
      نام ویروسی است که سبب بیماری سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز می شود . میران ابتلا به ایدز به طور وسیعی در بین زنان دارای ارتباط جنسی با مردان در حال افزایش است .
   ویروس ایدز  از طریق مایعات بدنی مثل خون و یا مایع منی وارد سیستم خونی فرد مبتلا می شود و سپس سلول های ایمنی فرد مبتلا را کشته و سببب تضعیف بدن در مقابل سایر عفونتها می شود .
ابتلا به این ویروس ، سیستم ایمنی بدن را که تضعیف کرد در مراحل آخر تبدیل به ایدز می شود و فردی که ایدز دارد آنقدر بدنش ناتوان است که در مقابل سرطانها و یا بیماری های عفونی دیگر قدرت دفاعی ندارد و براحتی دچار آنها می شود . اگر چه هیچ درمانی برای  STD  وجود ندارد ، درمان ممکن است از بروز ایدز ( بیماری کشنده ) جلوگیری کند و یا حداقل بروز آنرا به تاخیر بیندازد .

تریکو موناس
تریکوموناس واژینالیس یک عفونت در اثر انگل میکروسکوپی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و با داروقابل درمان است .بسیاری از افراد مبتلا هیچ نشانه ای از بیماری ندارند و وقتی که دچار علائم می شوند ، علائم ممکن است به صورت ترشح واژینال و یا خارش و قرمزی واژن باشند .

هپاتیت

یک عفونت بر اثر ویروس هپاتیت است. دو نوع ویروس هپاتیت    B  و  C می توانند از طریق رابطه جنسی منتقل شوند . رابطه جنسی می تواند به صورت تماس مستقیم با ترشحات فرد آلوده به بیماری مثل ترشحات واژن ، مایع منی و یا بزاق و یا با خون باشد . امروزه واکسن بر علیه ویروس هپاتیت   دردسترس است اما متاسفانه بر علیه هپاتیت   Cواکسنی وجود ندارد .
بسیاری از مبتلایان به این دو نوع ویروس کاملا بهبود می یابند ولی برخی از آنها دچار عوارض کبدی بیماری ( سیروز کبدی و سرطان کبد ) می شوند .

روشهای پیشگیری

این عوامل برای ابتلا به STD    خطر ساز هستند، پس از آنها اجتناب کنید.شامل :
   ارتباط جنسی با افراد متعدد
   ارتباط جنسی با فردیکه با بیشتر از یک نفر در تماس جنسی باشد
   ارتباط جنسی با فرد دارای   
   استفاده از داروهای مخدر تزریقی خود و یا شریک جنسیتان
کلا افراد جوانتر از 25 سال در ریسک بالا تری از ابتلا به این بیماری هستند.( بدلیل روش زندگی ) راههای بسیاری برای کاهش شانس ابتلا به         STD   است شامل :
    شریک جنسیتان را بشناسید و با هرکسی ارتباط جنسی برقرار نکنید
استفاده از کاندوم با جنس لاتکس و یا پلی اورتان در هر مورد رابطه جنسی (دهانی ، مقعدی و یا واژینال )
   اجتناب از رفتار های جنسی پر خطر
   واکسیناسیون بر علیه هپاتیت   B   و    C      
لازم به توضیح است که استفاده از کاندوم تا حدود زیادی ( نه % 100 ) از ابتلا جلوگیری می کند .


برچسب‌ها: ایدز, سوزاک, کلامیدیا, تریکوموناس, بیماری های زنان زایمان
+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۰ساعت 17:59  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

کیست تخمدان - تازه های درمان

کیست تخمدان تازه های درمان 
کیست های تخمدانی ، کیسه های پر از مایع در داخل و یا روی سطح یک تخمدان هستندخانم ها دارای دو تخمدان هستند که هر کدام به اندازه یک بادام است که در طرفین رحم واقع شده اند.تخمک ها در تخمدان ها بوجود آمده و در حین یک سیکل ماهیانه در سالهای تولید مثل خانم ها ، بالغ می شوند
بسیاری از خانم ها ، در زمانی از زندگیشان کیست های تخمدانی دارند.بیشتر کیست های تخمدانی ایجاد ناراحتی برای خانم ها نمی کنند و یا مختصری ناراحتی ایجاد می کنند و اکثرا بی ضرر هستند.
اکثریت این کیست ها بدون درمان ، در عرض چند ماه نا پدید می شوند .گرچه ، کیست های تخمدانی بخصوص آنهایی که پاره شده اند ، گاهی اوقات تولید نشانه های جدی می کنند بهترین راه برای سالم نگهداشتن شما ، دانستن نشانه های خطر در مورد کیست تخمدان و اینکه معاینه لگنی منظم داشته باشد .
علائم بیماری
بیشتر کیست ها ، هیچ نشانه ای ایجاد نمی کنند و خود به خود یرطرف می شوند یک کیست تخمدانی بزرگ می تواند سبب درد شکمی شود اگر کیست روی مثانه فشار وارد بیاورد ، ممکن است احساس تکرر ادرار به فرد دست بدهد.
نشانه های کیست تخمدانی اگر موجود باشند عبارتند از:
احساس سیری زود رس و نفخ شکم
موهای زائد و پر موئی
 نامنظمی در سیکل های قاعدگی
   درد لگنی – یک درد مداوم و یا متناوب مبهم که ممکن است به قسمت تحتانی پشت شما و ران های شما تیر بکشد
  درد لگنی حین رابطه جنسی
  درد حین اجابت مزاج و یا فشار روی روده ها 
 احساس پری و سنگینی در زیر دل 
 احساس تکرر ادرار ویا تخلیه نا کامل ادرار بر اثر فشار روی مثانه
چه  موقع باید به پزشک مراجعه کرد ؟
اگر شما این علائم را دارید سریعا به پزشک مراجعه کنید:
   درد لگنی یا شکمی شدید و ناگهانی
   درد همراه با تب یا تهوع
   علائم شوک شامل پوست رنگ پریده و سرد ، تنفس سریع و تعریق و یا ضعف
این علائم نشان دهنده یک حالت اورژانس است و این معنی را می دهند که شما هر چه سریع تر بایستی به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید ..

علل بیماری
بیشتر کیست های تخمدانی در طول کارکرد نرمال چرخه قاعدگی شما درست میشوند نام آنها کیست های فونکسیونل                        functional  است سایر انواع کیست های تخمدان شیوع کمتری دارند .
کیست های فونکسیونل – حول و حوش نیمه سیکل قاعدگی ، از فولیکول تخمک آزاد می شود و سفر خود را به لوله فالوپ در جستجوی اسپرم و باروری آغاز می کند یک کیست فولیکولر وقتی تشکیل می شود که فولیکول نتواند پاره شود و در نتیجه تخمک آزاد نمی شود و رشدی در جای آن ایجاد شده و تبدیل به کیست می شود .
کیست کورپوس لوتئوم – وقتی که تخمک از فولیکول آزاد می شود، بقایای فولیکول پاره شده تولید مقادیر زیادی هورمون های استروژن و پروژسترون در تدارک برای باروری می کند .این فولیکول تغییر یافته حالا اسمش کورپوس لوتئوم است . گاهی اوقات سوراخ خروج تخمک مسدود می شود و در نتیجه مایع داخل فولیکول جمع شده و تبدیل به کیست می شود . داروی باروری کلومیفن ( کلومید ، سروفن ) وقتی که برای تخمک گذاری استفاده می شود خطر ایجاد کیست کورپوس لوتئوم پس از تخمک گذاری را افزایش می دهد.
این کیست ها نه جلوگیری از بارداری می کنند و نه تهدیدی برای آن هستند . کیست های فونکسیونل معمولا بی ضرر هستند و ندرتا ممکن است که تولید درد کنند و اغلب خود به خودی در عرض 2 تا 3 سیکل قاعدگی بعدی از بین می روند.
سایر کیست ها – بعضی از انواع کیست در رابطه با عملکرد نرمال سیکل قاعدکی نیستند . این کیست ها عبارتند از:
کیست درموئید – ممکن است حاوی بافت هایی مثل مو ، پوست ویا دندان باشند . چون از بافت هایی منشا می گیرند که تخمک انسانی را درست می کنند . آنها ندرتا تبدیل به سرطان می شوند.

سیست آدنوما – این کیست ها از بافت تخمدانی منشا می گیرند و ممکن است که با مایع آبکی و یا مواد موکوسی پر شده باشند .
آندومتریوما – این کیست ها بر اثر بیماری آندو متریوز رخ می دهند. بیماری که در آن سلول های لایه داخلی رحم ( اندومتر ) به طرف خارج رحم رشد می کنند. بعضی از این بافتها ممکن است که به تخمدان بچسبندو بر اثر رشد آنها کیست آندومتریوما تشکیل شود.
کیست های درموئید و آندومتریوما می توانند بزرگ شوند بطوریکه محل تخمدان را در لگن تغییر دهندو این منجر به افزایش احتمال پیچ خوردن آن و درد زیر دل شوند.

عوارض بیماری
بعضی خانم ها فرم های کمتر شایعی از کیست را دارند که هیچ علامتی ندارد و فقط دکتر آنرا حین معاینه لگنی کشف می کند . کیست های تخمدانی که پس از یائسگی ایجاد می شوند ، ممکن است سرطانی باشند ، (cancerous ) بنابر این اهمیت معاینه لگنی منظم توسط پزشک را متوجه میشویم
پیچ خوردگی تخمدان    ovarian torsion   در بعضی موارد کیست های بزرگ رخ میدهد و با درد  ovarian rapture  پارگی کیست ممکن است با درد شدید و خونریزی داخلی همراه باشد

تست ها و روش های تشخیصی
کیست تخمدان شما ممکن است حین معاینه لگنی یافت شود .  اگر پزشک به وجود کیست مشکوک باشد ، اغلب تست هایی را برای تعیین دقیق وجود آن و نوع آن درخواست می کند.
عموما پزشک به سایز کیست و محتوای داخلی آن ( جامد یا مایع یا مخلوط ) به منظور درمان کیست توجه می کند . کیست های پر از مایع معمولا سرطانی نیستند . ولی کیست های پر شده از مواد جامد و یا مخلوط جامد و مایع احتیاج به آزمایشات بعدی برای تعیین وجود سرطانی بودن کیست دارند.
برای تعیین نوع کیست ،  پزشک شما این روش های تشخیصی را پیشنهاد می کند:
تست حاملگی – یک تست حاملگی مثبت ممکن است نشان دهنده این باشد که کیست شما از نوع کورپوس لوتئوم است .
سونوگرافی لگنی – در این روش بی درد ، یک دستگاه تولید کننده امواج صوتی امواجی را به داخل بافت می فرستد و سپس تصاویر حاصله توسط پزشک سونوگرافیست از لحاظ وجود کیست ، سایز آن و محتوای داخلی آن بررسی می شوند .
لاپاراسکوپی –  دراین روش پزشک تحت بیهوشی عمومی یا کمری ، یک لوله باریک دور بین دار را به داخل شکم بیمار فرستاده و تخمدان ها و رحم را مستقیما مشاهده می کند و حتی می تواند کیست را با کمک لاپاراسکوپ بردارد .
تست خونی  شش    CA125    -پروتئین موجود در سلول های سرطانی است که اغلب در بیماران مبتلا به سرطان تخمدان بالا می رود .اگر شما کیست تخمدانی پس از یائسگی ویا کیستی دارید که محتوای آن قسمتی جامد است ، چون شانس سرطانی بودن کیست در این موارد بیشتر است ، پزشک برای شما این تست را درخواست می کند .
روش های درمانی
درمان بسته به سن شما ، نوع کیست و سایز آن و وجود علائمی مثل درد و غیره در شما دارد . پزشک ممکن است به شما این پیشنهادات را بدهد :
صبر و انتظار – در بسیاری از موارد به شما توصیه میشود 2 تا 3ماه صبر کنید و سپس مجددا معاینه و سونوگرافی شوید . بسیاری از کیست ها خود به خود در عرض این مدت از بین می روند. .
البته این بسته به نوع کیست هم دارد. در مورد کیست های بزرگ تر از 8 سانتی متر و جامد و مشکوک به سرطان ، پزشک به هیچ وجه توصیه به صبر نمی کند .
قرص جلوگیری از بارداری خوراکی – پزشک ممکن است به شما این قرص ها را به منظور کاهش احتمال تشکیل کیست های جدید تخمدانی در حین سیکل های قاعدگی بعدی به شما بدهد . البته باز این بسته به عواملی مثل سایز و نوع کیست و سن شما دارد. در ضمن شما نبایستی موارد ممنوعیت مصرف قرص را داشته باشید .
جراحی – اگر کیست شما بزرگ باشد ( سایز کیست بالای 8 سانتی متر ) پزشک ممکن است به شما جراحی توصیه کند . در مورد کیستهای مشکوک به بدخیمی و کیست های پا برجا پس از درمان و کیست های تولید کننده علائم مثل درد ویا پرموئی شدید نیز عموما جراحی توصیه می شود.
بعضی کیست ها بدون در آوردن کامل تخمدان ، با عمل جراحی بنام اافرکتومی خارج می شوند . در بعضی موارد کیست های خیلی بزرگ ، پزشک برداشتن کامل تخمدان را پیشنهاد می کند.
اگرکیست سرطانی باشد ، پزشک معمولا برداشت کامل رحم و تخمدان ها  یا هیسترکتومی را پیشنهاد می کند . همچنین به احتمال زیاد پزشک برداشت کیست با عمل جراحی را در مورد کیست های تخمدان پس از یائسگی توصیه می کند .
جلوگیری
اگر چه هیچ راه قطعی برای جلوگیری از رشد کیست های تخمدانی وجود ندارد ، اما معاینات منظم لگنی توسط پزشک و نیز آگاه بودن شما به علائم کیست تخمدان کمک زیادی به تشخیص هر چه سریعتر آن می کند . شما بایستی که متوجه تغییرات در سیکل قاعدگی خود که بیشتر از 3 بار رخ داده ، باشید و سپس آنرا با پزشک خود در میان بگذارید.
آیا ارتباطی بین کیست های تخمدان و نازائی وجود دارد ؟
بعضی از انواع کیست تخمدان ، می توانند با کاهش باروری فرد در ارتباط باشند . شامل : آندومتریوما و کیست های تخمدانی ناشی از بیماری تخمدان پلی کیستیک (  pco  در بیماری تخمدان پلی کیستیک  کیست های متعدد و کوچک تخمدانی و پریود های نامنظم ، چاقی و پر موئی و افزایش سطح بعضی هورمون ها وجود دارد که می تواند منجر به نازائی در خانم شود .


برچسب‌ها: کیست تخمدان, درمان کیست تخمدان, لاپاراسکوپی کیست تخمدان, علائم پارگی کیست تخمدان, تخمدان پلی کیستیک
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 18:40  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

حاملگی پر خطر


حاملگی پر خطر


امروزه ، بیشتر زوجین بارداری را در سنین بالاتری از عمر خود آغاز می کنند . زنان مسن اغلب نگرانند که سن آنها روی قلبلیت باروری آنها و نیز روی سلامت جنین تاثیر بگذارد .
هیچ مرز سنی مشخصی برای اینکه بگوئیم که از این سن به بعد ، حاملگی برای زنان امنیت ندارد، وجود ندارد . در زنان 35 سال به بالا ، احتمال حاملگی نرمال بیشتراز غیر نرمال است . بخصوص اگر که مراقبت های قبل و حین بارداری خوبی داشته باشند . ولی حتی در این صورت ، زنان مسن تر اغلب با مشکلاتی در حین بارداری روبرو هستند که خانم های جوانتر ندارند .

آیا با افزایش سن من ، قابلیت باروری من کاهش می یابد ؟

در تمامی خانم ها از سن 30 سالگی ، کاهش در قابلیت باروریشان آغاز می شود . پس از این زمان ، ممکن است که زمان بیشتری برای بارور شدن طول بکشد . مردان هم با افزایش سن ، کاهش باروری دارند . یک دلیل برای کاهش باروری خانم ها این است که تخمک گذاری در سنین بالاتر کمتر رخ می دهد . و نیز حتی اگر تخمک گذاری باشد ، تخمک خانم های مسن قابلیت درونی کمتری برای بارور شدن دارد.( شما با استفاده از کیت تخمک گذاری از روز 9 پریود بطور روزانه تا روز 20 پریود می توانید روز تخمک گذاری خود را شناخته وسپس سعی در نزدیکی روزانه در آن حوالی بکنید تا شانس باروری خود را بالا ببرید .)  .همچنین مشکلاتی مثل بسته شدن لوله های رحمی و بیماری آندومتریوز در خانم های مسن شایع تر هستند .اگر سن شما حدود 35 سال و یا بالاتر است و راجع به باردارشدنتان نگرانی دارید و یا 6 ماه ارتباط جنسی بدون پیشگیری داشته اید ، بهتر است با پزشکتان مشاوره کنید .
امروزه با روش های کمک به بارداری پیشرفت های قابل توجهی در افراد دارای مشکل بارداری حاصل شده است .

چه مشکلات طبی در انتظار خانم حامله مسن خواهد بود ؟

چون حاملگی سبب ایجاد فشار روی سیستم بدنی فرد حامله می شود ، طبعا شانس بروز عوارض و مشکلات بارداری در افراد مسن حامله بالاتر است .

آنها احتیاج دارند که ویزیت های مکرر به پزشک و تست های اختصاصی و مراقبت های مخصوص حین بارداری داشته باشند . فشار خون بالا و دیابت که در افراد حامله مسن شایع تر است ، تاثیرات سوئی روی خانم حامله و جنین وی دارد . مشاوره پزشک با خانم حامله مسن با گرفتن شرح حال و تاریخچه دقیق بیماری های قبلی  و فعلی و نیز سابقه خانوادگی نقایص مادرزادی و عقب افتادگی های ذهنی آغاز می شود . حتی اگر این خانم های حامله دارای فاکتور های خطرساز باشند ، باز هم در بیشتر موارد حاملگی نرمالی خواهند داشت ، معهذا ضرورت دارد که آنها به عوارض حاملگی سن بالا آگاه باشند.

چه اختلالات ژنتیکی در انتظار جنین خانم حامله مسن خواهد بود ؟

شانس داشتن فرزند با نقایص مادرزادی با افزایش سن مادر بالا می رود .پزشک شما ممکن است که مشاوره ژنتیک برای شما درخواست کند . این مشاوره به شما و همسرتان کمک می کند تا قبل ازاقدام به  باردار شدن ، با توجه به ریسک شما که با مشاوره تعیین می شود ، تصمیم آگاهانه و صحیحی بگیرید .
در این مشاوره ، جزئیات دقیق سابقه خانوادگی بیماریها از شما و همسرتان اخذ می شود و گاهی اوقات یک معاینه فبزیکی کامل و تست های آزمایشگاهی از شما گرفته می شود .
امروزه به تمامی خانم ها ، حتی خانم های جوان تر از 35 سال ، آزمایشات ژنتیک و تست های غربالگری بیماریها توصیه می شوند اما این تست ها در خانم های حامله مسن حتما بایستی انجام شوند .
خانم های حامله مسن شانس بیشتری برای داشتن بچه مبتلا به اختلالات کروموزومی مثل سندرم داون
( منگولیسم ) و غیره دارند . این ریسک که در خانم های حامله 20 ساله حدود2 در هر هزار حاملگی است ، در خانم 35 ساله به 5 در هزار و در خانم 40 ساله به 15 در هزار و در خانم 45 ساله به به بالا به 47 در هزار حاملگی می رسد .
با پزشک خود در مورد سود و عارضه احتمالی این تست ها صحبت کنید :
آمنیوسنتز – در این روش یک نمونه کوچک از سلول های کیسه آب جنین ( مایع آمنیوتیک ) تحت بی حسی موضعی شکم خانم حامله گرفته شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود و توسط آن بعضی اختلالات مادرزادی در حاملگی مثل سندم داون ( منگولیسم ) و نقص در لوله عصبی جنین ( اسپاینا بیفیدا ) کشف می شوند . آمنیوسنتز در اغلب موارد در بین هفته 15 تا 20 حاملگی انجام می شود .
بیوپسی کوریون (  (cvs– در این روش تحت بیحسی موضعی از شکم خانم حامله ویا از طریق واژن ، نمونه سلولی از بافت کوریون جفت جنین گرفته شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود . با کمک این روش مشکلات کروموزومی جنین منجمله سند رم داون ( منگولیسم ) حتی در سن حاملگی پائین تری از آمنیوسنتز ، کشف می شود . این روش معمولا بین هفته 10 تا 12 حاملگی انجام می شود .
سایر تست های اختصاصی نیز ممکن است که برای اطلاعات بیشتر انجام شوند.

من برای آماده شدن برای بارداری چه کار می توانم بکنم ؟

زنان در تمامی سنین قبل از اقدام به باردارشدن بایستی که با پزشک معالج خود صحبت کنند . این بخصوص در خانم های سن بالاتر از 30 سال اهمیت بیشتری می یابد. با این کار شما ممکن است که از یک سری مشکلات بارداری که به جنین شما صدمه می زند ، پیشگیری کنید .همچنین شما به یک سری آزمایشات و واکسیناسیون قبل از حامله شدن احتیاج دارید . پزشک شما ممکن است که یک سری دستورات برای آماده کردن شما برای بارداری توصیه کند شامل :
   داشتن یک تغذیه سالم و مناسب
   سعی در کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن
   استفاده از مکمل دارویی حاوی اسید فولیک
   انجام ورزش مرتب
   پرهیز از مصرف سیگار ، الکل و مواد مخدر
   کاهش استرس
   داشتن استراحت کافی
   مطمئن بودن از به روز بودن واکسیناسیون
اگر شما در حال حاضر باردار هستید ، داشتن مراقبت های کامل و منظم بارداری ، شانس شما را برای داشتن فرزندی سالم افزایش می دهد . بسیاری از مشکلات بارداری اگر زود پیدا شوند ، می توانند جلوگیری و یا کنترل شوند .  


برچسب‌ها: حاملگی پرخطر, واکسن بارداری, آمنیوسنتز, کیت تخمک گذاری, تست خون بارداری
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 18:39  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

درد پستان - علت و درمان


تازه های درمان درد پستان
درد پستان یک درد شایع در بین خانم ها است و ممکن است به صورت یک درد تیز و یا یک حالت حساسیت مزمن ویا احساس سفتی در سینه ها توصیف شود .درد ممکن است مداوم و یا گهگاهی باشد.بعضی از خانم ها درد های شدیدی دارند که هر ماه بیش از روز طول می کشد.
بیشتر این درد ها در خانم های جوان شایع تر است اما ندرتا ممکن است که خانم های یائسه نیز مبتلا شونددر اکثر موارد ، درد پستان ها نشانگر یک حالت خوش خیم غیر سرطانی سینه هستند ، اما ندرتا ممکن است که نشانگر سرطان سینه باشند .بنابر این ، درد سینه ای که پس از شروع سیکل قاعدگی از بین نرود ونیز پس از یائسگی فرد باقی بماند ، بایستی که حتما توسط پزشک بررسی شود.

  درد سینه غیر دوره ای احتمالا بر اثر کیست ویا فیبروآدنوم است . ( بیماری فیبروکیستیک پستان ) 
   بیشتر خانم های سنین 40 تا 50 سال را مبتلا می کند
اگر چه درد سینه ، علامت شایعی از سرطان سینه نیست ولی درد موضعی آن در درصد کمی از موارد به دلیل سرطان سینه است .

علل بیماری
بیشتر موارد ممکن نیست که علت دقیق درد سینه را تعیین کردعلل احتمالی آن شامل :
   هورمون های جنسی – درد سینه دوره ای به نظر می رسد که ارتباط قوی با هورمون ها و سیکل قاعدگی شما دارد .
   عوامل تشریحی  در مورد درد غیر دوره ای سینه مثل کیست سینه ، ضربه به سینه ، عمل جراحی قبلی سینه و غیره درد سینه غیر دوره ای همچنین ممکن است از خارج از پستان ها مثل مفاصل و عضلات قفسه سینه و یا قلب منشا بگیرد که به سینه ها تیر می کشند.
   
استفاده از داروها بعضی دارو های هورمونی مثل دارو های درمان نازائی و قرص های جلوگیری خوراکی ممکن است که علت درد سینه ها باشندهمچنین درد سینه ممکن است عارضه جانبی بعضی از دارو های کاهش دهنده کلسترول خون و دارو های قلبی باشد .
همچنین در هورمون درمانی پس از یائسگی گاهی موارد درد سینه ها رخ می دهد .
گزارشاتی از درد سینه پس از مصرف دارو های ضد افسردگی مثل فلوکسیتین (prozac)وسرترالین (zoloftشده است .

در مراجعه به پزشک وی از شما سئوالاتی راجع به محل و شدت و مدت درد های سینه شما می کنداو از شما تاریخ آخرین ماموگرافی سینه و اینکه علاوه بر درد سایر علائم مثل توده در سینه ویا ترشح از نوک سینه و فرورفتگی نوک سینه به داخل و تغییر رنگ پوست سینه و سوابق شخصی و خانوادگی سرطان سینه را می پرسد .


تست ها و روش های تشخیصی

   معاینه کامل بدن و سینه ها – در حین انجام این معاینه ، پزشک ابتدا سینه ها و زیر بغل و گردن را مشاهده و سپس معاینه می کند ممکن است ریه ها و قلب و شکم نیز معاینه شوند .

   ماموگرافی – اگر دکتر شما متوجه یک توده و یا ضخامت غیر معمول در بافت سینه  ویا نواحی موضعی درد شود ، احتمالا برای شما یک ماموگرافی یک نوع عکس برداری با اشعه ایکس درخواست می کند حتی اگر بافت سینه شما نرمال باشد ، پزشک با در نظر گرفتن سن شما اگر بالای 30 سال باشید ، ماموگرافی درخواست می کند .
   سونوگرافی سینه ها – روش ارجح برای افتراق بین کیست از توده های جامد در سینه است .
حتی اگر ماموگرافی نرمال باشد ، پزشک ممکن است برای شما سونوگرافی درخواست کند .
   بیوپسی سینه ها – توده های مشکوک سینه ، نواحی افزایش ضخامت سینه در ماموگرافی و یا نواحی دارای کلسیفیکاسیون در ماموگرافی سینه ممکن است که احتیاج به تکه برداری بافتی برای تشخیص دقیق تر پیدا کنند .

روش های درمانی

درد سینه ها که معاینه سینه توسط پزشک نرمال باشد ، در اکثر موارد به خودی خود در عرض چند ماه بهبود می یابد و تعداد کمی از خانم ها ممکن است که احتیاج به درما ن پیدا کنند .
برطرف کردن عوامل تشدید کننده درد  مثل پوشیدن لباس زیر محافظت کننده از پستان ها و یا تغییر در نوع قرص جلوگیری
استفاده از دارو های مسکن معمولی مثل ایپو بروفن
کاهش میزان دوز مصرفی هورمون درمانی پس از یائسگی ویا قطع آن
پرهیز از استرس
استفاده از داروی دانازول در موارد درد شدید سینه
اجتناب از مصرف کافئین (موجود در قهوه و چای )
اجتناب از مصرف شکلات و نوشابه های گازدار سودا )
استفاده کمتر از نمک و چربی  در غذا
استفاده از قرص ادرار آور دیورتیک )

طب آلترناتیو
ویتامین ها مثل ویتامین    E  و      B6  و مکمل های غذائی حاوی روغن گل پامچال ( evening prime rise oilو قرص های امگا ممکن است در بعضی خانم ها کمک کننده باشند .برچسب‌ها: درد پستان, کیست سینه, توده سینه, درد سینه, فیبروکیستیک پستان
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 18:38  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

اعمال جراحی روبوتیک زنان - روشی جدید


اعمال جراحی زنان توسط روبات
امروزه، تعداد قابل توجهی از متخصصین زنان یه اعمال جراحی کمتر تهاجمی روبوتیک علاقمند شده اند و مایل به فراگیری این تکنیک برای انجام هیسترکتومی ، میومکتومی ، ترمیم پرولاپس واژن و برداشت آندومتریوز و درمان جراحی کانسر سرویکس و آندومتر و غیره هستند .( جهت مطالعه در مورد میومکتومی به مبحث فیبروم رحم این وبلاگ مراجعه کنید)
این اعمال جراحی در پنجاه هفتمین کنگره متخصصین زنان آمریکا توسط کالج مورد بحث قرار گرفته و تائید شده اند .مزایای عمل جراحی روبوتیک شامل خونریزی کمتر و درد پس از عمل کمتر و احتمال آسیب کمتر حین عمل به سایر ارگانهای شکمی و نیز مدت اقامت کمتر در بیمارستان و بهبودی سریع تر بیمار پس از عمل می باشد . تا حدود 5 سال قبل این اصطلاح برای اغلب پزشکان و بیماران ناشناخته بود ، اما الان اکثر متخصصین زنان برای یادگیری تکنیک این عمل با هم رقابت می کنند .
در سال 2005 این اعمال توسط اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا    FDA   مورد تائید قرار گرفت
جراحی روبوتیک به پزشک این امکان را می دهد که درون محفظه ای در اطاق عمل بنشیند و با کنترل 3 تا 4 بازوی روبوتیک از راه دور ، ظریف ترین اعمال جراحی را با استفاده از تصاویر سه بعدی انجام دهد . فایده مستقیم آن خستگی کمتر جراح و حذف پدیده ای بنام لرزش دست و طول مدت عمل کوتاه تر به نسبت لاپاراسکوپی است .با توجه به انعطاف پذیری منحصر به فرد و کامل روباتها ، اعمال جراحی بسیار دقیق می توانند انجام شوند .در مورد درمان جراحی کانسرها ، برداشت لنف نود های سرطانی با نسبت بیشتری در مقایسه با اعمال جراحی دیگر می توانند انجام شوند .
تنها عارضه این اعمال ، قیمت بسیار بالای دستگاه که حدود یک و نیم میلیون دلار است و نیز لزوم گذراندن دوره های آموزشی برای جراحان است.
پیش بینی می شود که بیشتر اعمال جراحی زنان در آینده توسط این روش انجام شود .برچسب‌ها: بیماری های زنان زایمان, لاپاراسکوپی, بهترین دکتر زنان تهران, بهترین متخصص زنان
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 18:31  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

تخمدان پلی کیستیک - موهای زائد

 

 

 

 موهای زائد  
 
هیرسوتیسم بیماری است که در آن خانم ها دچار رویش موهای ناخواسته و مرد گونه می شونددر این بیماری افزایش تعداد و ضخامت موهای رنگدانه دار در نواحی بدن رخ میدهد که به طور معمول در آقایان وجود دارد نظیر صورت ، سینه و پشت بدن.
تعداد موهای بدن خانم ها به طور عمده توسط زمینه ژنتیک آنها تعیین می شود.هیرسوتیسم ممکن است بر اثر افزایش هورمونهای مردانه بنام آندروژنها و بخصوص تستوسترون و یا بر اثر زمینه خانوادگی و نژادی فرد باشدترکیبی از مراقبت های شخصی و نیز داروها ، درمان کافی را برای اکثر مبتلایان به هیرسوتیسم فراهم می کند.
علائم بیماری
 
نشانه عمده بیماری ، موهای ضخیم و پررنگ است که در نواحی از بدن خانمها رشد می کند که بطور معمول در آن قسمت ها مو ندارند .اگر علت هیرسوتیسم ، افزایش سطح هورمون های آندروژنی در خون فرد باشد ، سایر علائم و نشانه ها در طول زمان ممکن است بروز یابند نظیر:
کلفتی صدا
ریزش موی سر
آکنه
بزرگی کلیتوریس
افزایش توده عضلانی بدن
کاهش سایز سینه ها
 
چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟
 
هر زمانی که شما دچار :
رشد سریع موهای ناخواسته در بخشهایی از بدن مثل قسمت فوقانی لب ، گونه ها و چانه – نواحی میانی سینه ها و قسمت داخلی ران ویا قسمت های تحتانی پشت
رشد موهای زائد همراه با پریود های نا منظم قاعدگی باشد
ایجاد شکل و ظاهر مردانه شامل کلفت تر شدن صدا و ریزش موهای سر و افزایش توده عضلانی و کاهش سایز سینه ها
رشد موهای زائدی که در اثر دارو ایجاد شده باشد
لازم به توضیح است که خانم هایی که به سن یائسگی می رسند و یا در سالهای اولیه یائسگی هستند ، ممکن است که رشد موهای ضخیم روی چانه و سایر قسمت های صورت را تجربه کنند ، اما این هیرسوتیسم در نظر گرفته نمی شود.پزشک شما می تواند با معاینه بین این قبیل موها با پرموئی حاصل از اختلالات دیگر تمایز بگذارد.
 
علل موهای زائد
 
تا زمان بلوغ ، بدن شما با یک سری موهای بی رنگ و نازک که موهای کرکی نامیده می شوند پوشیده شده استوقتی که شما از لحاظ جنسی بلوغ می یابید ، هورمون های جنسی به نام آندروژن ها منجر به افزایش ضخامت این موهای کرکی در برخی قسمت های بدن به موهای تیره رنگ تر و پیچ خورده تر و ضخیم تر بنام موهای نهایی ترمینال می شوند.علت افزایش موهای نهایی ناخواسته در خانم ها یا بدلیل هورمون آندروژن اضافی در بدن و یا بر اثر حساس شدن بیش از حد فولیکول های مو به آندروژن های موجود است.
حدود نیمی از خانم هایی که پرموئی خفیف دارند ، دچار افزایش سطح آندروژن ها می باشند.پر موئی شدید همیشه بر اثر افزایش سطح آندروژن ها می باشد.حالاتیکه منجر به افزایش سطح آندروژن ها می شوند شامل :
سندروم تخمدان پلی کیستیک یاتخمدان دارای کیست های متعدد این بیماری شایع به دلیل به هم خوردن تعادل هورمون های جنسی است که ممکن است منجر به پریود های نامنظم ، چاقی ، نازائی و گاهی کیست های متعدد در روی تخمدان ها استاین بیماری شایع ترین علت قابل تشخیص برای علت موهای زائد در خانم ها است جهت مطالعه بیشتر به مبحث کیست تخمدان در این وبلاگ مراجعه فرمائید .
سندروم کوشینگ بیماری است که در آن بدن شما در معدض افزایش سطحهورمون کورتیزول یک هورمون استروئیدی که مسئول پاسخ بدن به استرس استقرار می گیرداین بیماری وقتی رخ می دهد که غدد فوق کلیوی ( آدرنال ) شما ، بیش از حد هورمون کورتیزول ترشح کند و یا ممکن است بر اثر مصرف طولانی مدت ترکیبات داروئی حاوی استروئید(کورتون )رخ دهدافزایش سطح هورمون کورتیزول تعادل هورمون های جنسی را در بدن مختل کرده و منجر به هیرسوتیسم می شود.
هیپر پلازی مادرزادی آدرنال مشخصه این بیماری ارثی ، تولید غیر طبیعی هورمونهای استروئیدی شامل کورتیزول و آندروژن ها توسط غدد فوق کلیوی شما است.
تومورها ندرتا یک تومور (سرطان تولید کننده آندروژن در تخمدان ها و یا غدد فوقکلیوی ممکن است که سببب هیرسوتیسم شوند.
داروها بعضی از داروها می توانند سبب هیرسوتیسم شوند برای مثال داروی دانازول که اغلب برای درمان بیماری آندومتریوز خانم ها به کار می رود.
 
عوامل خطر ساز بیماری
چندین عامل ممکن است که در بروز هیرسوتیسم نقش داشته باشند شامل :سابقه خانوادگی که روی بروز هیپرپلازی مادرزادی آدرنال و سندرم تخمدان پلی کیستیک تاثیر دار د و نژاد که راجع به آن صحبت شد
 
عوارض بیماری
 
گاهی ممکن است که هیرسوتیسم اختلالات روحی و احساسی در فرد مبتلا ایجاد کند.لازم به ذکر این نکته است که گرچه خود هیرسوتیسم ایجاد عوارض نمی کند اما بیماری هایی که آن را ایجاد کرده اند ، می توانند ایجاد عارضه کنند.
توصیه می شود که از چند روز قبل از مراجعه به پزشک ، از برداشتن موهای زائد به هر روشی خودداری کنید تا پزشک با مشاهده میزان و محل رویش آنها بتواند به درک کامل تری از شدت بیماری شما برسد.
 
تست ها و روش های تشخیصی
 
تشخیص بیماری با بحث در مورد سابقه شما از لحاظ بیماری های طبی که داشته اید و نیز داروهای مصرفی ، با پزشک شروع می شود پزشک شما از شما سئوالاتی در مورد منظم بودن سیکل های قاعدگی شما و نیز زمان بروز نشانههایتان می پرسد همچنین راجع به سابقه وجود موهای زائد در سایر اعضا خانواده شما و سایر بیماری های ارثی در آنها ، از شما سئوال می کند.
به احتمال زیاد پزشک شما :
یک معاینه فیزیکی کامل از بدن شما شامل صورت ، گردن ، قفسه سینه ، پشت وشکم و لگن می نماید او همچنین ممکن است که شما را برای علائم افزایش هورمون آندروژن و حالاتی که منجر به عدم تعادل هورمونی می شوند ، مورد معاینه قرار دهد .
درخواست آزمایشات خونی اندازه گیری هورمون ها در خون شما شامل هورمونتستوسترون ممکن است که به تشخیص علت هیرسوتیسم کمک کند.
تست های دیگر میزان و نوع درخواست آزمایشات دیگر از سمت پزشک بسته به شدت پرموئی و سایر علائم شما می باشد .اگر که سطح هورمون آندروژن در خون شما بالا رفته باشد ، پزشک ممکن است که درخواست رادیوگرافی های تشخیصی کند شامل :
سونوگرافی از تخمدان ها و غدد فوق کلیوی جهت بررسی احتمال وجود کیست تخمدان ویا تومور غدد فوق کلیوی- سی تی اسکن جهت بررسی غدد فوق کلیوی
 
داروها و روش های درمانی
 
درمان هیرسوتیسم اغلب ترکیبی از روش های فردی برداشت موهای زائد به همراه داروها و سایر روش های دیگر می باشد.
درمان های برداشت مو شامل :
الکترولیز - در این روش درمانی یک سوزن کوچک به هر فولیکول مو وارد شده و سپس یک پالس جریان الکتریکی منجر به تخریب فولیکول مو می شوددرست است که این روش منجر به برداشت دائمی موی زائد می شود اما دردناک است و نیز ندرتا موجب جوشگاه یا اسکار  دائمی در پوست درمان شده می شوداز عوارض دیگر آن کمرنگ یا پررنگ شدن پوست است.
لیزر درمانی:
یک روش برای درمان موهای زائد به صورت دائمی است که در آن امواج نوری متراکمشده از طریق پوست به فولیکول های مو می رسند و جلوگیری از رشد مو می کنند.
جلسه لیزر درمانی ممکن است که از چند دقیقه تا چند ساعت بسته به سایز منطقه مورد نظر طول بکشد. پس از درمان ، بسیاری از بیماران برای زمان طولانی رشد موهای زائد ندارند. در برخی دیگر ممکن است که احتیاج به جلسات اضافی لیزربرای گرفتن نتیجه قطعی داشته باشند. 
لیزرموهای زاید در کلینیک اینجانب با پیشرفته ترین دستگاه الکساندریت که مجهز به کولینگ و بدون درد است با مناسب ترین هزینه انجام می شود . تلفن مشاوره لیزر :22721841در تمام ساعات روز
درمان های طبی
 
قرص های جلوگیری از بارداری خوراکی : که شامل هورمون های استروژن و پروژسترون هستند، می توانند تولید آندروژن های تخمدانی کرده و در نتیجه هیرسوتیسم را درمان کنند. این قرص ها در خانم هایی که مایل به بچه دار شدن نیستند و موارد منع مصرف آنها را ندارند ، روش خوبی محسوب می شوند . ( نظیر قرص دیان )
عوارض احتمالی آنها شامل گیجی سر ، تهوع ، سردرد و ناراحتی معده می باشند.
 
ضد آندروژن ها : این قبیل از داروها از چسبیدن هورمون آندروژن به گیرنده های آن در بدن جلوگیری می کنند.شایع ترین آنها داروی اسپیرونولاکتون است.
عوارض احتمالی شامل سرگیجه ، تهوع و پریودهای نا مرتب قاعدگی و اختلالات الکترولیت های بدن و اسهال می باشند.
چون این داروها می توانند سبب اختلالات مادرزادی در جنین انسان شوند ، حتما بایستی حین مصرف آنها از یک روش مطمئن پیشگیری از بارداری مثل قرص استفاده کرد.
 
کرم های موضعی : کرم وانیکا  vaniqa یک ترکیب موضعی برای درمان موهای زائد صورت خانم ها است. این کرم مستقیما به سطح پوست مالیده می شود و رشد مو را کند می کند.اما شما از دست موهای زائد موجود خلاص نمی شوید. اثر این کرم 2 ماه ممکن است که طول بکشد تا ظاهر شود و اگر مصرف آن قطع شود ، موها در عرض 8 هفته به سطح قبل از درمان می رسند. عوارض جانبی آن شامل سوزش و لکه های پوستی در برخی از افراد می باشد.
پس از شروع دارو کلا حدود 1 ماه طول می کشد تا شما متوجه تغییراتی در کاهش رشد موهای زائدتان شوید. توصیه می شود که حداقل هر درمان دارویی را تا 6 ماه ، قبل از قطع مصرف آن و یا اضافه کردن داروی جدید و یا افزایش میزان مصرفی آن ، ادامه دهید.
اگر پزشک شما نتواند داروی مناسب برای کاهش رشد موهای زائد شما پیدا کند ، احتمالا شما را به یک متخصص پوست ( درماتولوژیست ) ارجاع می دهد.
 
مراقبت از بارداری : اگر شما داروئی خاص برای موهای زائد مصرف می کنید و مایل به بچه دا ر شدن هستید ، حتما با پزشک خود مشورت نمائید.اگر شما هیرسوتیسم و پریودهای نامرتب دارید ممکن است که دچار بیماری کیست های متعدد تخمدان
( تخمدان پلی کیستیک  ) باشید که خود آن بیماری می تواند به نازائی بینجامد.
 
درمان های خانگی
کندن مو : این روش در مواردی که میزان موها کم است ، مفید می باشد. این شایع ترین روش خانم ها برای برداشت موقت موهای زائد می باشد .
موم برداری (waxing ) : شامل قرار دادن موم گرم در ناحیه ای از پوست مه دارای موهای زائد می باشد است. وقتی که موم سفت می شود آنرا در خلاف جهت رویش مو برمی دارید. پس موهای زائد آن قسمت به طور موقتی برداشته می شوند.
این روش برای برداشت موهای زائد در ناحیه وسیعی از پوست و به طور سریع مفید است اما ممکن است که دچار سوزش و التهاب و قرمزی پوست شوید. همچنین این روش می تواند سبب سوختگی پوست شما شود.
مواد شیمیائی موبر : به صورت ژل ، لوسیون ویا کرم در دسترس هستند و با شکستن پروتئین های موجود در مو باعث تخریب مو می شوند.برخی از خانم ها به این ترکیبات حساس و آلرژیک هستند.
بی رنگ کردن مو (bleaching ) : مو ها را کم رنگ کرده ولی بر نمی دارد. با کم رنگ شدن موها کمتر به چشم می خورند. این روش ممکن است که منجر به التهاب پوستی شود .
 
جلوگیری بیماری                                                                   
هیرسوتیسم به طور کلی قابل جلوگیری نیست. اما اگر شما دچار بیماری کیست های متعدد تخمدان (pco   ) یا تخمدان پلی کیستیک هستید کنترل اضافه وزن شما و جلوگیری از مقاومت به انسولین که در این بیماری دیده می شود ، می تواند منجر به کاهش سطح هورمون آندروژن خون شما و نتیجتا کمتر شدن هیرسوتیسم شود.
 

 


برچسب‌ها: درمان موهای زائد, بیماری های زنان زایمان, تخمدان پلی کیستیک, قرص جلوگیری دیان, کرم وانیکا
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 18:30  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

زگیل تناسلی و واکسن سرطان رحم گارداسیلHPV


زگیل های تناسلی      Genital Warts


زگیل های تناسلی  یا Condyloma Acuminata یکی از شایع ترین انواع بیماریهای منتقل شونده از طریق رابطه جنسی هستند. حداقل نیمی از مردم در یک برهه از دوران زندگی خود به این ویروس مبتلا می شوند.

زگیل های تناسلی ممکن است که در اندازه های بسیار کوچک تا بسیار بزرگ ( گل کلمی) از لحاظ ظاهری باشند.

علت بیماری

نظیر سایر زگیل ها در بدن ، علت زگیل های تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV ) می باشد.بعضی از انواع این ویروس سبب زگیل تناسلی و برخی دیگر سبب سرطان دهانه رحم ( Cervics ) می شوند.

علائم بیماری

زگیل های تناسلی می توانند روی سطح خارجی  فرج ( ولو ) ویا دیواره های داخلی واژن ونبز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم ( سرویکس ) رشد کنند. در آقایان ، آنها ممکن است که در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند. این زگیل ها همچنین در دهان و گلوی افرادیکه رابطه غیر معمول جنسی دهانی با فرد آلوده داشته اند ، یافت شده اند.

نشانه های بیماری شامل :

    تورم کوچک خاکستری رنگ در ناحیه تناسلی
    تعداد فراوانی زگیل در کنار هم که حالت گل کلمی پیدا کرده اند
    خارش و یا احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی
    خونریزی  با نزدیکی جنسی

چه موقع باید دکتر را دید؟

هر زمانی که شما یا شریک جنسی شما توده هایی در ناحیه تناسلی و یا زگیل پیدا کردید ، به پزشک مراجعه کنید.

          همان طور که ذکر شد ، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV ) عامل زگیل های تناسلی است. بیشتر از 40 نوع از این ویروس وجود دارند که مشخصا روی ناحیه تناسلی اثر می گذارند. این ویروس از طریق تماس مستقیم جنسی پخش می شود. در بیشتر موارد ، سیستم ایمنی فرد آلوده این ویروس را می کشد و فرد علائم و نشانه های عفونت را پیدا نمی کند.

عوامل خطر ساز بیماری

   داشتن روابط جنسی بدون استفاده از کاندوم با افراد آلوده
دارا بودن سایر بیماری های جنسی
   
برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی که سابقه فعالیت جنسی او را نمی دانید
   
داشتن ارتباط جنسی در سن پائین

عوارض بیماری

سرطان : سرطان دهانه رحم ( سرویکس ) به طور مشخصی وابسته به ویروس HPV  می باشد.
انواع خاصی از این ویروس همچنین قادر به ایجاد سرطان فرج ( ولو ) ، مقعد و آلت تناسلی مرد می باشند. عفونت با این ویروس همیشه منجر به سرطان نمی شود . دارا بودن نوع پر خطر ویروس و نیز سیستم ایمنی فرد مبتلا نقش مهمی در ایجاد سرطان بازی می کنند. لذا ، انجام منظم تست تشخیص سرطان دهانه رحم ( پاپ اسمیر ) و نیز تست HPV   که می تواند همزمان با پاپ اسمیر انجام شود و نوع ویروس از جهت  نوع کم خطر یا پر خطر را تعیین می کند ، نقش مهمی از جهت پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان در مراحل اولیه بیماری  بازی می کند. 

مشکلات حین بارداری : زگیل های تناسلی ممکن است که منجر به مشکلاتی حین بارداری شوند. آنها می توانند آنقدر بزرگ شوند که جریان ادراری را مختل کنند و نیز روی قابلیت کش آمدن ( الاستیسیتی ) واژن در حین زایمان طبیعی تاثیر بگذارند.به طور نادر ، بچه مادر مبتلا به زگیل تناسلی  که با زایمان طبیعی متولد شده باشد ، ممکن است که زگیل در حنجره اش رشد کند و احتیاج به جراحی جهت رفع انسداد راههای هوائی پیدا کند.

تست ها و روشهای تشخیصی

چون اغلب اوقات مشکل است که زگیل های تناسلی را تشخیص داد ، پزشک شما ممکن است که از محلول اسید استیک رقیق که روی آن ناحیه مالیده می شود و رنگ زگیل را سفید می کند ، استفاده کند.
تست پاپ اسمیر ( تست سرطان دهانه رحم ) : انجام مرتب این تست برای تمامی خانم ها بخصوص خانمهایی که سابقه زگیل تناسلی دارند ، اکیدا پیشنهاد می شود.
تست HPV : چون تنها انواع خاصی از ویروس  زگیل تناسلی می توانند ایجاد سرطان دهانه رحم کنند ، یک تست از سلول های دهانه رحم که حین تست پاپ اسمیر برداشته شده اند می تواند برای این نوع تست نیز استفاده شود. اغلب این تست برای خانم های 30 سال به بالا استفاده می شود. چون در خانم های جوان تر  سیستم ایمنی بدن آنها قادر به کشتن ویروس حتی نوع سرطانزای آن بدون درمان می باشد.دارو و روش های درمانی

اگر زگیل تناسلی شما باعث ناراحتی شما نشده باشد ، شما ممکن است که احتیاج به هیچ نوع درمانی نداشته باشید. اما اگر نشانه هایی مثل سوزش و خارش و یا درد ظاهر شوند و یا شکل ظاهری دستگاه تناسلی برای فرد ایجاد مشکلات روحی کرده باشد ، پزشک آنرا با استفاده از داروها ویا جراحی برطرف می کند.
گرچه این زگیل هل اکثرا تمایل به عود مجدد پس از درمان دارند.
داروها شامل Imiquimod یا Aldara
این کرم پوستی توانائی سیستم ایمنی بدن را برای جنگ با ویروس زگیل تناسلی افزایش چشمگیری می دهد.در زمانی که از این کرم استفاده می کنید از رابطه جنسی پرهیز کنید.


Podophyllin و Podofilox

پدوفیلین یک رزین با پایه گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را منهدم می کند. البته فقط بایستی که پزشک این محلول را به کار ببرد.پدوفیلوکس را شما در منزل می توانید به کار ببرید اما مراقب باشید که به پوست اطراف مالیده نشود که در این صورت ممکن است سبب آزردگی پوست شود.
مراقب باشید که هیچ وقت پدوفیلوکس را داخلی استعمال نکنید. بعلاوه مصرف این فرآورده حین بارداری توصیه نمی شود.

این ماده شیمیائی زگیل های تناسلی را می سوزاند. Trichloro Acetic Acid بایستی که همیشه توسط پزشک به کار برود. هیچ وقت سعی نکنید که زگیل های تناسلی را با داروهای غیر نسخه ای موجود در داروخانه ها بردارید چون ممکن است که سبب درد و ناراحتی بیشتری شوند.

جراحی

ممکن است که برای برداشت زگیل های بزرگ ویا مقاوم به درمان طبی ویا حین دوران بارداری استفاده شود.
فریز با نیتروژن مایع ( کرایوتراپی ): بهترین و اولین روش درمانی زگیل تناسلی است.
الکترو کوتریزاسیون : روش بعدی درمان است که اشکال آن دردناک بودن آن است.
لیزر : در موارد صعب العلاج بیماری ویا زگیل های وسیع تناسلی استفاده میشود .

پیشگیری

استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی ، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد. امروزه بر علیه این ویروس واکسیناسیون در دسترس است . یک واکسن به نام Gardazil از ابتلا به انواع خاصی از زگیل های تناسلی  که سبب ابتلا به اکثر موارد آن است ، پیشگیری می کند.این واکسن همچنین بر علیه انواعی خاص از ویروس که سبب سرطان دهانه رحم می شوند نیز موثر است .
کمیته ملی پیشگیری از بیماریها با واکسیناسیون پیشنهاد می کند که  واکسیناسیون روتین          
برای تمامی دختران سن 11 و 12 سال انجام شود ونیز دخترها و زنهایی که سن 13 تا 26 دارند اگر قبلا واکسن را دریافت نکرده باشند، واکسینه شوند.
واکسن گارداسیل همچنین می تواند در پسرها و مردان سن 9 تا 26 سال بکار برود. حداکثر تاثیر این واکسن در زمانی است که فرد قبل از اولین رابطه جنسی آنرا زده باشد.


برچسب‌ها: زگیل تناسلی, واکسن سرطان رحم, جوش دستگاه تناسلی, واکسن گارداسیل, پدوفیلوکس
+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 22:32  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

خون ریزی رحم - لکه بینی قاعدگی ، علت و درمان


خونریزی  رحمی

بیشتر خانم ها ، حداقل یک بار در طول زندگی خود ، خونریزی رحمی را تجربه می کنند. در اکثر موارد خونریزی رحمی حین دو سال اول پریود شدن و نیز دو تا سه سال قبل از یائسه شدن رخ می دهد.

چگونه بدانم که خونریزی رحمی من غیر طبیعی است ؟

خونریزی رحمی همیشه وقتی غیر طبیعی محسوب می شود که :

    خونریزی بین پریود ها رخ دهد
    خونریزی متعاقب رابطه جنسی رخ دهد
    لکه بینی در هر زمانی حین سیکل قاعدگی داشته باشید
    خونریزی سنگین تر از حد معمول است یا بیشتر از حد معمول طول می کشد
    خونریزی پس از یائسگی رخ دهد

علل بیماری

علت این بیماری اغلب بر اثر اختلالات تعادل هورمونها در افراد تازه به بلوغ رسیده و یا در خانم های نزدیک سن یائسگی است. پریود اغلب در این زمانها ، نا مرتب یا سنگین است. بسته به میزان سطوح هورمون ها ، تخمک گذاری ممکن است وجود داشته باشد و یا نه .
علت شایع دیگر خونریزی غیر طبیعی رحمی ، فیبروم رحم است.
سایر علل آن شامل :
    پولیپ های دهانه رحم ویا آندومتر
    عفونت های رحم ویا سرویکس
    حاملگی
    حاملگی خارج رحمی
    سقط جنین
    کیست تخمدان
    سرطان رحم ، سرویکس ویا واژن
    مشکلات در رابطه با روش های جلو گیری مثل دستگاه داخل رحمی و نیز قرص

نکته :

اگر شما باردار و یا یائسه باشید به محض داشتن هر نوع لکه بینی ویا خونریزی رحمی سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

پولیپ رحم ؛ برآمدگی ها و زائده های گوشتی اضافی با منشا آندومتر رحم ( لایه داخلی رحم ) هستند که ّتوسط عمل کورتاژ تشخیصی ( تراشیدن داخل رحم با وسیله ای قاشقک مانند تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی ) برداشته شده و به آزمایشگاه پاتولوژی جهت بررسی بافت شناسی ارسال می شوند و اکثرا خوش خیم می باشند ولی برداشت آنها جهت اثبات خوش خیمی یا بدخیمی ضروری می باشد . باید در نظر داشت که عمل کورتاژ تشخیصی ؛ فقط جنبه تشخیصی در موارد هیپر پلازی آندومتر ( افزایش ضخامت لایه داخلی رحم ) و کلا" خونریزی های رحمی را دارد و در اکثر موارد پس از حدود 3 ماه مجددا خونریزی پس از توقف موقت مجددا شروع می شود . 

تشخیص بیماری

برای پیدا کردن علت بیماری ، پزشک از شما سئوالاتی درباره سابقه شخصی و خانوادگی بیماریها می کند.شما ممکن است که در موارد زیر سئوال شوید :

   بیماری های گذشته و حال
   استفاده از داروها
   استفاده از قرص جلوگیری
   وجود دستگاه داخل رحمی
  تغییرات وزن و خورد و خوراک و سطح استرس

روش های درمانی

بسته به سن شما و علت بیماری و تمایل شما به بچه دار شدن در آینده ، متفاوتند .
داروها – قرص های ضدالتهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن اغلب برای کاهش میزان خونریزی شدید رحمی بکار می روند.
هورمون ها – آنها می توانند بعضی از فرم های خونریزی غیر طبیعی را مداوا کنند ولی ممکن است چند ماه طول بکشد تا اثر آنها ظاهر شود. نوع این هورمون ها بسته به اینکه تمایل به بچه دار شدن دارید یا خیر متفاوت است.هورمون ها به فرم قرص جلوگیری از بارداری خوراکی ویا هورمون پروژسترون  ویا اخیرا یک نوع دستگاه داخل رحمی هورمون دار بنام میرنا ( Mirena ) 
قرص های آهن – در مواردی که فرد در در اثر خونریزی های طولانی ویا شدید رحمی ، دچار کم خونی شده باشد مفیدند.
جراحی – شامل عمل هیسترکتومی ( خارج کردن رحم ) که روش قطعی برای درمان خون ریزی غیر طبیعی در خانم هایی است که به روش های دیگر پاسخ نداده اند و نیز مایل به بچه دار شدن نیستند.
عمل تخریب لایه داخلی رحم (Endometrial Ablation) – این روش امروزه در سطح وسیعی جایگزین عمل هیسترکتومی شده است .عوارض این عمل از هیسترکتومی کمتر است ولی مثل هیسترکتومی در افرادیکه تمایلی به بچه دار شدن ندارند ، بکار می رود . این عمل به روش های مختلفی ممکن است انجام شود که روش  Novasure  ارجح است. البته لازم به ذکر این نکته است که عمل تکه برداری از آندومتر قبل از آن بایستی حتما انجام شود تا ضایعات پیش سرطانی و سرطانی رحم مشخص شوند.برچسب‌ها: خونریزی رحمی, پولیپ رحم, هیپرپلازی آندومتر, کورتاژ تشخیصی, هیسترکتومی
+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 22:26  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

فیبروم - علل و روش های جدید درمان

فیبروم رحم

فیبروم های رحم ، رشد های غیر سرطانی رحم هستند که اغلب در سنین تولید مثل فرد به وجود می آیند.اسامی دیگر آن فیبرومیوم و لیومیوم است.

فیبروم رحم با افزایش خطر سرطان رحم همراه نیست ولی در مریض هایی که فیبروم رشد سریعی دارد و یا فیبروم آنها حین یائسگی رشد کرده است ، بایستی احتمال  فیبروم سرطانی را در نظر داشت.

حدودا از هر خانم ، خانم زمانی درطول زندگی خود دچار فیبروم می شود، اما اکثر آنها از وجود آن بی اطلاع هستندچون فیبروم ها اغلب منجر به هیچ علامتی نمی شوندحتی پزشک شما ممکن است که فیبروم  را به طور اتفاقی در حین معاینه لگن ویا سونوگرافی حاملگی کشف کند.

بطور کلی فیبرومهای رحمی بندرت احتیاج به درمان دارنددرمان طبی و روشهای جراحی می توانند فیبروم ها را کوچک نموده و یا بردارند، البته در صورتیکه فرد دچارمشکلات فیبروم شده باشد.
به طور نادر ، فیبروم ممکن است که احتیاج به یک درمان فوری و اورژانسی داشته باشد، در صورتی که فرد دچار درد حاد و شدید لگن و یا خونریزی قاعدگی شدید گردد.

علائم بیماری

   خونریزی شدید و یا دردناک رحمی
   خونریزی طولانی مدت رحمی ( 7 روز یا بیشتر)
   فشار یا درد لگنی
   تکرر ادراری
   مشکل در تخلیه مثانه
   یبوست
   پشت درد یا پا درد
   ترشح واژینال مزمن

به طور نادر ، ممکن است که فیبروم در صورتی که جریان خون آن دچار اختلال شود، سبب ایجاد درد حاد ویا در صورتی که فیبروم  پایه داشته باشد و پایه آن دچار پیچ خوردگی شود ، سبب درد و تب شود.
محل فیبروم تاثیر زیادی روی علائم و نشانه های بیماری دارد.

فیبروم های زیر مخاطیچون به سمت دیواره داخلی رحم رشد می کنند، گاهی اوقات مسئول خونریزی قاعدگی طولانی مدت ویا شدید هستند و یا در قابلیت باردار شدن فرد اختلال می توانند ایجاد کنند.

فیبروم های زیر سروز رحم چون به سمت خارج رحم رشد می کنند ، گاهی اوقات می توانند روی مثانه فشار وارد آورند و سبب علائم ادراری و تکرر ادرار شوند.

اگر فیبروم به سمت پشت رحم رشد کند ، می تواند روی روده بزرگ فشار وارد آورده و یبوست ایجاد نماید و یا به اعصاب کمری فشار آورده و سبب پشت درد شود.

چه موقع  باید یک دکتر را دید؟

ویزیت دکتر برای شما الزامی است اگر شما :

   درد لگنی دارید که برطرف نمی شود
   پریود های سنگین و درد ناک دارید
   خونریزی و یا لکه بینی بین دو پریود دارید
   درد هنگام نزدیکی جنسی دارید
   مشکلات خالی کردن مثانه دارید
   مشکلات اجابت مزاج دارید

همچنین ویزیت فوری دکتر در موارد خونریزی شدید رحمی و یا درد لگنی تیزی که ناگهانی ظاهر شده است ، حتما الزامی است.

علل  بیماری
فیبروم های رحمی از بافت عضلانی صاف رحم میومتر منشا می گیرندالگوی رشد فیبروم ها متفاوت استبعضی از آنها آهسته رشد می کنند و بعضی در همان اندازه باقی می مانند و بعضی دیگر حتی در طول زمان جمع می شوند و کاهش اندازه می دهند.

اندازه و سایز فیبروم ها از بسیار کوچک که با چشم انسان قابل تشخیص نیست تا توده های بزرگ که می توانند سایز رحم را بزرگ کنند ، متفاوت است.آنها ممکن است یکی یا متعدد باشند. حتی در بعضی موارد
نادر ، ممکن است که آنقدر رحم را بزرگ کنند که تمامی شکم پر شود و به سطح قفسه سینه برسد.
دانشمندان علت فیبروم را نمی دانند ، اما مطالعات جدید اشاره به موارد زیر دارند :

   علل و فاکتور های ژنتیک
   نژاد
   هورمون های زنانگی

فیبروم ها کلا در افرادی که حاملگی و زایمان داشته اند ، کمتر رخ می دهد.  در افراد چاق ، فیبروم بیشتر دیده می شود. قرص های جلوگیری از بارداری با کاهش خطر ابتلا به فیبروم همراهند.

عوارض بیماری  

   خطر ابتلا به کم خونی بر اثر خونریزی شدید  ویا طولانی مدت رحمی
   ایجاد درد شدید بر اثر پیچ خوردن و یا استحاله فیبروم
   اختلال در بارور شدن فرد به دلیل انسداد و یا منحرف شدن لوله های رحمی

فیبروم های زیر مخاطی می توانند منجر به اختلال در کاشت تخمک بارور شده در دیواره داخلی رحم شوند و نتیجتا رشد جنین تحت تاثیر قرار می گیرددر این موارد، پزشکان اغلب توصیه به برداشتن این نوع از فیبروم ها قبل از تلاش برای بارور شدن می کنند .

در اغلب اوقات، فیبروم ها در حاملگی احتیاج به درمان ندارند.اگر که درد های شکمی در سه ماهه اول و دوم بارداری پیش آید آنرا می توان با مسکن های معمولی کنترل کرددر مورد فیبروم هایی که منجر به سقط مکرر جنین شوند ، پزشک ممکن است که یکی از فیبروم ها و یا تمامی آنها را بردارد.

بخصوص اگر که هیچ علت دیگری برای سقط جنین به غیر از فیبروم یافت نشودو فیبروم شکل و فرم حدود رحم را تغییر داده باشد.

تست های تشخیصی

فیبروم ها اغلب به طور اتفاقی در حین معاینه روتین لگنی  یافت می شونددکتر شما ممکن است که احساس نامنظمی در شکل رحم شما کند و پیشنهاد سونوگرافی برای تشخیص فیبروم کند.
سونوگرافی  بهترین  و دقیق ترین روش برای تشخیص فیبروم می باشددر این روش بی درد، با کمک امواج صوتی  تصاویری از رحم و تخمدانها گرفته می شود.
امروزه یک نوع سونوگرافی بنام سونوگرافی واژینال تصاویر بسیار دقیق تری از رحم  به دست می دهد.
(نسبت به روش قبلی سونوگرافی ابدومینال)

سایر  روش های تشخیصی، هیستروسکوپی و هیستروسالپنگوگرافی می باشند درهیستروسکوپی تحت بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی داخل رحم با وسیله ای دوربین دار رویت شده و نواحی مشکوک و غیر طبیعی نظیر پولیپ های آندومتر رحم و یا فیبروم های پایه دار ( پدانکوله ) برداشته شده و جهت بررسی بافت شناسی به آزمایشگاه آسیب شناسی ارسال می شوند 

گاهی اوقات  سی تی اسکن ویا  ام آر آی   بسته به مورد شخص ممکن است که لازم شوند.

یک تست شمارش کامل سلول های خونی یا  CBC   برای تعیین وجود کم خونی در بیمار اغلب درخواست می شود.

درمان بیماری

در مورد بسیاری از افرادیکه فیبروم رحمی بدون مشکل و نشانه دارند سیاست تحت نظر گرفتن فیبروم   بهترین گزینه است.بسیاری از فیبروم ها تمایل دارند که بعد از یائسگی  کاهش اندازه داده و حتی ناپدید شوندالبته این در مورد تمامی آنها صدق نمی کند.

داروها شامل  GNRH Agonist  مثل       :(Lupron)                                         دکاپپتیل یا دیفرلین     

این داروها با کاهش سطح هورمون های زنانگی استروژن و پروژسترون سبب یک حالت یائسگی موقتی می شونددر نتیجه پریود قطع می شود و فیبروم ها جمع می شوند و کم خونی فرد بهبود می یابد.

البته این داروها اغلب در مرحله قبل از جراحی فیبروم به منظور کاهش اندازه آن  و برداشت راحت تر فیبروم با عمل جراحی و نیز اصلاح کم خونی قبل از عمل جراحی بکار می رونداز عوارض آنها گرگرفتگی و پوکی استخوان در صورت مصرف طولانی مدت داروبیش از ماه ) هستند.

قرص های جلوگیری خوراکی  ویا قرص های پروژسترونی می توانند به کنترل خونریزی رحمی ناشی از فیبروم کمک کنندولی نمی توانند  اندازه فیبروم را کاهش دهند .

هیسترکتومی عمل برداشت رحم ) : این عمل تنها راه حل دائمی برای فیبروم های رحمی است اما باید در نظر داشت که این با این عمل توانائی بچه دار شدن فرد از بین می رود ، لذا برای افرادیکه دیگر مایل
به باروری نیستند، گزینه خوبی محسوب می شود.

میومکتومی عمل برداشت فقط فیبروم ) : این عمل عارضه اش از عمل برداشت رحم ، کمتر است ولی احتمال عود برگشت مجدد فیبروم با آ ن وجود دارد.میومکتومی می تواند به روشهای باز کردن شکم
و لاپاراسکوپی انجام شودعمل لاپاراسکوپی برای برداشت فیبروم های کوچک استفاده می شوداخیرا از ربات جراحی برای برداشت فیبروم های بزرگتر و بیشتر حین لاپاراسکوپی استفاده می شود.

میومکتومی هیستروسکوپیک این روش یک گزینه مطرح برای برداشت فقط فیبروم های داخل رحم زیر مخاطی استیک لوله باریک و بلند بنام هیستروسکوپ که در نوک آن یک دور بین تعبیه شده ، تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی وارد رحم می شود و با دید کامل ، پزشک فیبروم را  مشاهده کرده و بر می دارد.این روش فقط در وقتی که پزشک بسیار حاذق بوده و تکنیک این عمل را می داند ،کاربرد دارد.

جراحی به روش سونوگرافی موضعی
           Focused Ultrasound Surgery                                                            

یک روش جراحی جدید و غیر تهاجمی برای درمان فیبروم های رحمی با استفاده از    ام آر آی 
است.این روش بسیار موثر و بی خطر می باشد . مزایای این روش بهبودی سریع و عوارض کمتر در مقایسه با  اعمال جراحی است ولی باید در نظر داشت که این روش فقط در کوتاه مدت موثر است . 

Uterine Artery Embolization  - روش لخته سازی در شریان رحمی

در این روش یک دکتر رادیولوژیست مجرب ، با کمک تزریق موادی بسیار ریز پلی وینیل کلراید در عروق خون رسان رحم لخته ایجاد می کند.

در نتیجه خون رسانی فیبروم دچار اختلال می شود و فیبروم جمع می شود.این روش جدید برای درمان فیبروم رحم بسیار موثر استفواید این عمل شامل عدم وجود برش در دیواره شکم و کاهش مدت بهبودی پس از عمل استعوارض آن شامل درد های پس از عمل ( 7-2 روز پس از عمل ) و احتمال صدمه به ارگانهای مجاور رحم ویا تخمدانها می باشد . این روش برای افرادیکه مایل به بچه دار شدن پس از عمل هستند ، توصیه نمی شود. انجمن متخصصان زنان و زایمان این روش را فقط برای درمان کوتاه مدت خونریزی و علائم فشاری فیبروم موثر دانسته است.


برچسب‌ها: فیبروم, درمان فیبروم, میومکتومی, هیستروسکوپی, لاپاراسکوپی
+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 22:16  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

درد پریود- علت و درمان


درد پریود - قاعدگی دردناک

بیشتر از نیمی از خانم هایی که پریود میشوند حدود 1-2 روز در هر ماه درد پریود دارند. دردهای قاعدگی درد هایی مبهم و یا زق زق کننده در قسمت تحتانی شکم هستند و برای بسیاری از زنان این دردها فقط کمی آزار دهنده هستند در حالیکه برای بسیاری دیگر به حد کافی شدیداند که با فعالیت های روزمره زندگی (حداقل چند روز هر ماه) تداخل کنند.این درد ها ممکن است بر اثر علل معینی مثل آندومتریوز و یا فیبروم رحم باشند . درمان اختللات زمینه ای کلید کاهش آنهاست. دردهای قاعدگی که بر اثر بعضی حالات زمینه ای نباشند و فقط علت هورمونی دارند تمایل دارند که با افزایش سن وبا زایمان کاهش پیدا کنند و حتی از بین بروند.

علائم بیماری:

درد مبهم و یا زق زق کننده و یا حالت گرفتگی در قسمت تحتانی شکم
دردی که به قسمت تحتانی پشت و یا رانها تیر میکشد.

بعضی از خانم ها همچنین این علائم را دارند:

تهوع و استفراغ
اسهال یا مدفوع شل
تعریق
سرگیجه و یا سردرد

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر قاعدگی شما چند سال قبل شروع شده و بدون درد بوده است و الان شما تازه دچار این درد ها شده اید این شانس این را که این درد علت هورمونی (نه جدی) داشته باشد را بیشتر میکند.

علت بیماری:

در حین قاعدگی رحم برای کمک به خروج لایه های خود منقبض میشود. مواد شبه هورمون (پروستا گلاندین ها) مسئول شروع انقباضات رحمی و درد ناشی از آن هستند و هر چه سطح پروستاگلاندین ها بالاتر باشد درد های قاعدگی شدیدتر است.

سایر علل درد

آندومتریوز: در این بیماری بافت داخل رحم به طور غیر طبیعی در خارج رحم کاشته میشود.

فیبروم رحم: این رشد های غیر سرطانی دیواره رحم به طور نادر ممکن است که سبب درد شود.

آدنومیوز: در این حالت بافت داخل دیواره رحم به طور غیر طبیعی درون دیواره عضلانی رحم رشد می کند.

بیماری عفونی لگن: این عفونتها اغلب عفونتهای منتقل شونده بر اثر رابطه جنسی هستند.

تنگی دهانه رحم: در بعضی از خانم ها سوراخ دهانه رحم ممکن است آنقدر کوچک باشد که خروج خون از آن در حین قاعدگی با در د همراه باشد.

عوارض:

دردهای قاعدگی خود به خود هیچ عوارضی ندارند اما ممکن است با کار و درس و فعالیت های اجتماعی فرد تداخل کنند.

البته گاهی اوقات بیماریهای مسبب دردهای قاعدگی ممکن است که سبب عوارض شوند.برای مثال آندومتریوز میتواند سبب نازائی شود و یا عفونت لگنی ممکن است منجر به بروز حاملگی خارج از رحم شود.

- آی
-

در این زمان شما می توانید دوش آب داغ بگیرید یا در وان آب گرم دراز بکشید. همچنین، می توانید کیسه ی آبگرم روی محل درد بگذارید. مسکن های غیر تجویزی که در داروخانه ها موجودند (مانند ایبوپروفن) نیز می توانند به تخفیف درد کمک کنند. 
تست ها و روش‌ها ی تشخیصی

دکتر شما سوابق طبی شما را مرور کرده و یک معاینه طبی کامل شامل معاینه احتمالی لگن از شما بعمل می آورد. در حین معاینه لگن، دکتر هر گونه غیر طبیعی بودن ارگان های تناسلی شما را چک کرده و دنبال نشانه های عفونت می گردد.

در بعضی از موارد  دکتر مشکوک به علل زمینه ای برای قاعدگی دردناک می شود و ممکن است که یکی یا بیشتر از این تست ها را دستور دهد:

تست پاپ اسمیر یا سرطان دهانه رحم

سونوگرافی – با این روش بی درد با کمک امواج صوتی ، ارگانهای داخلی بدن شما مثل رحم و تخمدانها و لوله های رحمی چک می شوند.

ام آر آی (MRI) - در این روش امواج رادیوئی و میدان های مغناطیسی قوی برای تولید تصاویر دقیق از ارگان های داخلی بدن استفاده می شوند.این روش برای تشخیص آندومتریوز و آدنومیوز رحم و یافت تومورهای رحم خیلی موثر است.

لاپاراسکوپی- در این روش دکتر داخل شکم شما را کمک یک لوله دوربین دار (بدون باز کردن شکم) مشاهده می کند.این لوله از طریق ایجاد یک سوراخ بسیار کوچک در ناف تحت بی هوشی عمومی وارد می شود.لاپاراسکوپی می تواند سایر علل درد قاعدگی مثل آندومتریوز و یا چسبندگی های لگنی و یا فیبروم ها ویا کیست تخمدان و حتی حاملگی خارج رحمی را تشخیص داده و در بعضی موارد درمان کند.
درمان و داروها :

دردهای قاعدگی یک حالت قابل درمان است و دکتر شما ممکن است که این داروها تجویز کند. 

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی – ممکن است که در بر طرف کردن درد کرامپ های قاعدگی موثر باشند.   دکتر شما ممکن است که مفنامیک اسید و یا ایبوپروفن را روز قبل از شروع  پریود تجویز کند.

قرص جلوگیری از بارداری - این قرص ها شامل هورمون‌هایی هستند که از تخمک گذاری جلوگیری می‌کنند در نتیجه شدت دردهای قاعدگی را کاهش می‌دهند  شامل فرم‌های خوراکی و چسب های پوستی حلقه های داخل وازن و یا فرم‌های کاشتنی زیر جلد و نیز تزریق عمیق داخل عضلانی هستند  روش‌های تجویز مداوم قرص   به جای روش دوره ای   ممکن است در بعضی از خانم‌ها که قبلاً قرص  را به روش سنتی دوره ای مصرف می‌کردند مؤثر واقع شوند قرص های پروزسترونی و نیز دستگاه های داخل رحمی آزاد کننده هورمون پروزسترون یا میرنا  (Mirena) نیز به طور موفقیت آمیزی به کار رفته‌اند 

جراحی - اگر بعضی از خانم‌ها که دچار آندومتریوز  و یا فیبروم رحم هستند بافت های غیر طبیعی با عمل جراحی برداشته شوند جراحی در این موارد  می‌تواند به کاهش درد کمک کند. قطع اعصاب کمری حامل فیبر های انتقال دهنده درد رحم یا پره ساکرال نورکتومی نیز از روش‌های مؤثر جراحی است.

روش زندگی و درمان های خانگی - خوابیدن در یک وان آبگرم و یا استفاده از یک کیسه آب گرم به اندازه مصرف دارو های مسکن در بر طرف کردن درد قاعدگی مؤثر است  داشتن خواب خوب قبل و در حین پریود و داشتن رژیم غذایی کم چرب و استفاده از قرص های روغن ماهی و انجام یوگا  و ورزش حداقل 30 دقیقه هر روز هفته در بسیاری از مطالعات تا حدی مؤثر بوده‌اند.  طب سوزنی نیز در بعضی مطالعات تا حد کمی مؤثر بوده است . ترکیبات مکمل غذایی مثل ویتامین    B1    و ویتامین     B6    و منیزیوم به طور موثری در کاهش درد قاعدگی مؤثر بوده اند .


برچسب‌ها: قاعدگی دردناک, درد پریود, علت درد پریود, لاپاراسکوپی, درمان درد پریود
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 14:42  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  |